Historie

Jak to všechno začalo...

 

První taneční soubor vzniká zásluhou Věry Veselé na začátku sedmdesátých let v Chrudimi a nese název Chrudimské taneční studio. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let získává řadu hlavních cen na celostátních festivalech amatérské tvorby. Ve stejné době prochází Chrudimským tanečním studiem několik dnes slavných osobností – Martin Dejdar, Petr Kotvald nebo Janis Sidovský. V osmdesátých letech působí Věra Veselá opakovaně jako pohybový pedagog a choreograf na festivalu Mladá píseň Jihlava. Stojí tak u zrodu pěveckých hvězd jako je Iveta Bartošová, Pavol Habera, Hana Křížková, Zora Jandová a Světlana Nálepková. Pohybově ovlivňuje i další zpěváky, například Heidi Janků nebo Darinku Rolincovou. 

V roce 1983 začíná se souborem spolupracovat Jaromír Vašta – tehdy nejuznávanější režisér zábavných televizních programů, který vyhledával pěvecké a pohybové talenty. Zval je do svých televizních estrád a tím pomáhal odstartovat jejich kariéru. Chrudimské taneční studio se stává hlavním tanečním tělesem v pořadech Dva z jednoho města, Sejdeme se na výslunní a Silvestr 1983. 

V roce 1986 celý soubor přechází do Prahy a přijímá nový název Pop Balet. Profesionalizuje se a zastupuje ho tehdejší jediná umělecká agentura Pragokoncert. Spolupracuje se špičkami české popové scény (Karel Gott, Josef Laufer, Helena Vondráčková, Michal David, Karel Zich, Marcela Březinová, Petra Janů, Petra Černocká, Jitka Zelenková a další). Reprezentuje české umění na řadě turné a show v zahraničí (NDR, Polsko, Maďarsko, NSR, Itálie).

 

Studio Pop Balet

 

V roce 1990 zakládá Věra Veselá Studio Pop Balet, které se profiluje jako taneční škola pro děti a mládež s výchovným programem pohybové estetiky s důrazem na zdraví, pohybovou přirozenost a taneční cítění. Věra Veselá tento program propaguje i jako profesorka tance a pohybové výchovy na oddělení populární hudby a hudebně dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze. Její dcera Majka, která se souborem vyrostla, odjíždí na zahraniční stáž do Itálie a po návratu v roce 1995 se stává novou hnací silou a uměleckou vedoucí taneční školy. 

Důležitým bodem v historii taneční školy je její postupný přerod ze Studia Pop Balet, které působilo pouze místně, v Taneční školu InDance jakou známe dnes.

 

Současnost je InDance

 

Taneční škola InDance navazuje na Studio Pop Balet a v současnosti má až 2000 žáků. Působnost taneční školy je široká, zaměřuje se na kurzy vhodné pro děti, mládež i dospělé a to ve stylu moderního tance s prvky jazz dance, hip hopu, funky, TV + theatre and musical dance. 

V jejích řadách se vzdělávají jak taneční amatéři, hledající taneční volnočasovou aktivitu a zábavu, tak i talentovaní a cílevědomí studenti s aspirací stát se profesionálními tanečníky, lektory či choreografy. Tanečníci mají rovněž možnost odjet studovat do zahraničí do spřátelených tanečních škol a studií. S rostoucí velikostí školy nabízí svým absolventům práci přímo v organizačních strukturách společnosti nebo se mohou podílet na umělecké a kulturní činnosti.

Pro činnost Taneční školy InDance je důležitá spolupráce s rehabilitačním zařízením Medicavera, které nabízí komplexní služby v oblasti rehabilitace a fyzioterapie. Spolupráce má dlouholetou tradici a přináší kvalitní výsledky. Fyzioterapeuti a primář MUDr. Karel Veselý se spolupodílejí na pravidelných školeních pedagogů taneční školy. Spoluprací je zajištěna vysoká kvalita výuky a vše, co se během taneční výuky děje, je ze zdravotního hlediska příznivé a ideální. Takovéto propojení znalostí tance a fyzioterapie je v praxi v České republice zcela ojedinělé. 

Lektoři taneční školy učí na mnoha místech Prahy, Středočeského kraje a Východních Čech. Na konci každého tanečního pololetí, tedy dvakrát ročně, pořádá InDance celoškolní představení pod názvem Hejblata, ve kterém všichni žáci prezentují choreografie, které se v průběhu roku naučili. Práci výběrových souborů Pop Balet můžete zhlédnout také v rámci Galavečera.

 

Soubory Pop Balet

 

Vybraní talentovaní tanečníci a tanečnice mají možnost stát se členy výběrových tanečních souborů Pop Balet a intenzivně rozvíjet své nadání a vášeň pro tanec. Soubory jsou rozděleny dle věku a pracují s nimi nejen ti nejlepší pedagogové a choreografové školy, ale i externisté působící u nejlepších souborů v ČR (Laterna Magika, Národní divadlo, DOT504 aj.) či špičkoví zahraniční choreografové z celého světa. Kromě dalšího vzdělávání v oblasti umění připravují soubory vlastní projekty a reprezentují práci školy na domácí a zahraniční taneční scéně. Sdružení Pop Balet se snaží tyto nadané mladé umělce podporovat a zajišťovat jejich umělecký, osobností i jevištní růst. Současné soubory Pop Balet tak navazují na tradici souboru Pop Balet Věry Veselé.

 

Události posledních let

 

Výběrové soubory Pop Balet často prezentují Taneční školu InDance na různých společenských akcích a tanečních přehlídkách. Režijně, choreograficky a tanečně se náš výběrový soubor podílel na koncertech Olgy Lounové, dále na Sinatrology Jana Smigmatora v Lucerně, na duetu Olgy Lounové a Karla Gotta na Óčku a v pořadu Fotbalista roku. Významnou spoluprací byl také projekt Tanecbook uváděný na Nové scéně Národního divadla a Český mejdan s Impulsem 2019 v O2 aréně. 

Někteří žáci taneční školy InDance se tanečnímu umění věnují profesionálně. Tančili či tančí v různých českých muzikálech, například v muzikálu Kladivo na čarodějnice, Kleopatra, Angelika, Producenti, Ferda Mravenec, Sněhová Královna, Bídníci či Popelka. Tanečnice, nyní lektorka InDance a souboru Pop Balet, Zuzana Dobešová, získala 1. místo na tanečním stipendijním programu Summer lab 2017 se svou choreografií The Blame Game, kterou 30. dubna 2021 vysílal soubor Pop Balet online a její záznam je ke shlédnutí na jejich YouTube kanále. Většina našich tanečníků získává pravidelně stipendia ke studiu v tanečních školách po celém světě. Například Petra Dušková získala v roce 2012 dvouleté stipendium do Peridance v NYC, kde působí dodnes jako tanečnice, choreografka i pedagožka. Významným úspěchem našich tanečníků je představení Rusalky v choreografii naší umělecké vedoucí Majky Piskořové Veselá uvedené v Bruselu v koncertní síni Flagey a ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně, kde soubor Pop Balet tanečně vyprávěl celý příběh opery za účasti předních operních a hudebních umělců.

 

 

Přihlašování do nového školního roku více

Copyright @2022

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy. Více info zde.

Souhlasím